Inscenace

Tomáš Dianiška

Přísně tajné: hrubá nemravnost

Novela trestního zákona 1885, § 811 také známý jako "Hrubá nemravnost":

Jakákoli osoba mužského pohlaví, která na veřejnosti nebo v soukromí spáchá jakýkoliv čin hrubé nemravnosti na jiné osobě mužského pohlaví, dopouští se trestného činu a bude potrestána odnětím svobody až na 2 roky, případně jí bude nařízena soudní léčba na potlačení libida dávkami estrogenu po dobu až jednoho roku.

Alan Turing byl britský matematik, vědec, kryptonalaytik a otec moderní informatiky. Člověk, který rozluštil německý šifrovací kód Enigma za druhé světové války a výrazně tak přispěl k získání informací, rozhodujících pro výsledek války. Muž, který položil teoretické základy pro sestrojení prvních počítačů. Muž, bez něhož bychom dnes neznali smartphony ani umělou inteligenci. Homosexuál, usvědčený a odsouzený v roce 1952 za "hrubou nemravnost" k hormonální léčbě estrogenem.

Tomáš Dianiška je současný česky píšící dramatik a herec slovenského původu. Vystudoval katedru činoherního herectví na DAMU a následně působil v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Je spoluzakladatelem a hlavním dramatikem punkové odnože libereckého divadla Divadla F. X. Kalby. Jako autor i herec spolupracuje s alternativními pražskými scénami jako jsou MeetFactory, Chemické divadlo, Letí, A Studio Rubín aj. Od roku 2014 působí v pražském Divadle pod Palmovkou. V roce 2017 se stal nositelem Ceny divadelních kritiků jako Talent roku. Mezi jeho další hry patří Mickey Mouse je mrtvý, Mlčení bobříků či Pusťte Donnu k maturitě!

Hrají: Natálie Pelcová, Adam Mašura a Jiří Svoboda

Režie: Pavel Gejguš

Přístupnost: 15+

Premiéra: 19. února 2020


Robin Hawdon

Všechno nejlepší

Jako první pro sezónu 2020 /2021 uvádíme bláznivou komedii britského dramatika. 

Raná komedie úspěšného britského autora, odehrávající se ve dvou hotelových pokojích. 

Geoff Tippett připravil pro svého starého, usedlého přítele Boba, jehož manželství je právě v krizi, speciální narozeninový balíček. Ten spočívá v hotelovém pokoji na jednu noc, včetně šampaňského, manželské postele, která se zasouvá do zdi a velmi atraktivní dívky jménem Mimi, která se naneštěstí poněkud opozdí... Dalším zpestřením situace je plachá Kate, jež nedočkavě očekává agenturou jí dohozeného společníka na tentýž večer - psychiatra Dicka - a kterou ovšem zavedli do nesprávného pokoje, dále Bobova žena Liz, která si myslí, že bude večeřet s Geoffem, a zejména dveře mezi oběma pokoji, které někdo neúmyslně zapomněl zamknout. V komickém chaosu a zmatku, který zavládne na jevišti, se tato čtyřka snaží nějak vyznat, v čemž jim pomáhá temperamentní italský číšník Tony. Nakonec ale s překvapivým řešením přijde sám Bob.

Hrají:

Bob - Pavel Gec

Kate - Simona Kudličková

Dick - Martin Neužil

Liz - Pavla Bartuňková

Tony - Ondřej Neužil

Režie, scéna - Jiří Nebenführ

Přístupnost 15+

Premiéra 28. září 2020 v 19:30 hodin


Fotografie z generálních zkoušek ve zpracování Jana Fuchse


Roy Smiles

Kurt a Sid

z angličtiny přeložil Petr Onufer

"Kurt: Jsem utahanej. Pekelně utahanej. Z kamarádů, ze sebe, ze svýho hlasu... Potřebuju si kapku oddychnout. Kdybych si tak mohl jenom kapku oddychnout."

Černá komedie o fiktivním setkání dvou hudebních legend, Kurta Cobaina (1967 - 1994) a Sida Viciouse (1957 - 1978). Hra začíná v okamžiku, kdy se frontman americké skupiny Nirvana Kurt Cobain chystá spáchat sebevraždu, a zjeví se mu anglická punková ikona konce 70. let Sid Vicious ze Sex Pistols. Vicious, který si sám prošel podobným peklem jako Cobain, peklem charakterizovaným neschopností unést popularitu, drogovou závislostí, depresemi a nakonec sebevraždou, se mu pokouší jeho úmysl rozmluvit. Vedou spolu kousavý, břitce vtipný i překvapivě reflexivní dialog, v němž ironicky komentují své národy a v rychlém tempu po sobě střílí postřehy o drogách, slávě, hudbě i o aspektech svých životů a kariér. A od nich se posléze odrážejí k obecnějším úvahám o slávě, popularitě či možnostech, jak prožít život, a o odpovědnosti k němu, stejně jako k blízkým lidem.

Celý příběh se odehrává v nadreálném oparu. Přestože je jasné, že k jejich setkání nikdy ve skutečnosti nemohlo dojít, obě postavy od začátku vystupují jako reálné bytosti. Sid Vicious si není jist, zda je opravdu tím, za koho se vydává, a Cobainův zdrogovaný mozek některé věci jednoduše neřeší. Návštěvník v jeho bytě tudíž může být stejně tak přelud jako např. vlezlý fanoušek-imitátor. Tato iluze je narušena zhruba v polovině hry, kdy Kurt Sida zastřelí. Vicious cítí zásah kulky a padne k zemi, za pár okamžiků se však probere nezraněn. Od této chvíle se postupně odhaluje fakt, že Sid Vicious je výplodem Cobainova podvědomí, smyšlenkou, před níž hodlá obhájit své rozhodnutí vzít si život:

Sid: Nevěřím v nic. Nic neobdivuju, nic nevyznávám, nic nechci, v nic nevěřím. A přesto sis vybral mě - představu o mně - abych tě zachránil.

Kurt: Protože jsem věděl, že mě nedokážeš přesvědčit.

Sid: Hrál jsi na jistotu?

Kurt: Jako vždycky.

Sid ve svém úkolu zabránit Kurtovi v sebevraždě neuspěl, nepomohl ani snový výlet do vesmíru, kdy ho zavedl vprostřed hvězdné oblohy a umožnil mu nahlédnout na planetu Zemi z nadhledu. Punková legenda uznává porážku, ale Cobaina neopouští, zůstává s ním do poslední chvíle, protože z vlastní zkušenosti ví, jak nepříjemné je umírat sám. Hra končí výstřelem, jímž Kurt Cobain předčasně ukončil svůj život, a vstoupil do společnosti muzikantů s podobným osudem, do společnosti Janis Joplin, Jima Morrisona, Jimmiho Hendrixe a Sida Viciouse.

Hra měla premiéru v září 2009 v Londýně. Je napsaná suverénním, živým jazykem plným kolokvialismů i vulgarit (neurážejících a přirozeně zapojených), dialog obou postav si drží spád i mimořádné napětí, přestože od začátku nemůže být pochyb, že Cobain sebevraždu skutečně spáchá. Text ozvláštňuje množství hudebních a popkulturních reálií, z nichž některé by v českém prostředí mohly být obtížněji srozumitelné, ale příběh na nich není postaven, tvoří spíše jeho pozadí. Na prostor hra neklade žádné zvláštní nároky, odehrává se v jediném prostředí.

Hrají: 

Kurt - Jan Lukeš

Sid - Jonáš Sýkora

Režie, scéna: Jiří Nebenführ

Předpokládaná premiéra 14.9.2021 v 19h

Přístupnost 15+


Nina Jayne Berry

Rychlost dopadu sněhové vločky

Přeložila: Klára Vajnerová

Rosie a Charlie se poprvé potkají v parku v severoanglickém New Castlu, když jim je sedm a devět. Hned od prvního pohledu cítí, že je k sobě táhne nějaká nepojmenovatelná síla. Jejich setkání je ovšem rychle utnuto, a tak se rozejdou, aniž by si řekli svá jména. O několik let později se oba již jako teenageři potulují stejným parkem a opět se při pohledu jeden na druhého nedokáží ubránit dojmu, že je něco spojuje...

Autorka ve své hře popisuje šest zdánlivě náhodných setkání či míjení dvou mladých lidí, kteří mezi sebou cítí nevysvětlitelné pouto. Zatímco Charlie se později protlouká dospíváním i dospělým životem za pomoci alkoholu a krátkodobých prací po barech, z Rosie se stane vědkyně, která se specializuje na teorii času a provázanosti ve vesmíru. Právě Rosiina oblast výzkumu dodává komorní hře poutavý rámec, který tuto hru odlišuje od "běžné romance."

Hra byla uvedena v prosinci 2016 v Live Theatre v New Castlu a sklidila velký úspěch u britské kritiky.

Hrají:

Rosie - Alžběta Janíčková

Charlie - Libor Matouš

Režie: Stano Slovák

Předpokládaná premiéra 2.11.2021 v 19h

Přístupnost 15+


Luděk Kašparovský

Podnebí

Motto: Kolem se rozhlížíme po viníkovi a vině a ona v zrcadle bydlí, ta svině.

Žánrově by se tato hra dala nejspíše nazvat konverzační hořkou komedií. Peklo neexistuje, jen země a nebe. A všichni hříšníci uvíznou v podnebí. Zde se setkávají roztodivné postavy - Ježíš Kristus, jeho asistentka, Jan Mladý, Adolf Hitler, Andrej Čikatov. Tyto postavy ještě doplňují dva hlasy - Boží a mimozemšťanův.

Jak nastíní Ježíš (ve hře je to bratr Buddhy), celý lidský život se rovná jakési hře, v níž se pokoušíme uspět. A pokud selžeme, musíme ji hrát znova a znova, pykat za hříchy z minulých životů a pořád se vracet na zem, dokud se neposkvrněni nedostaneme do nebe. Mezistupněm je právě podnebí. Tam za úřednickým stolem po vydatném spánku a ranním posilování na kříži čeká trpělivý, ale občas také trošku spravedlivě ukřivděný Kristus, aby s vámi vedl jakési terapeutická sezení.

Nejčerstvější hříšník Jan Mladý zjišťuje, že se ocitl v pěkné polízanici - prošel razantní proměnou v ženu (ke svému zděšení zjišťuje, že mu něco chybí a něco přebývá) a navíc ho hodili do jednoho pytle s Adolfem Hitlerem a ruským kanibalem Andrejem Čikatovem. Jan přejmenovaný na Evu položí Kristovi mnoho otázek, než pochopí pravý stav věcí.

Odlišné charaktery postav přímo vybízejí ke vtipné, groteskní, někdy absurdní a často pseudofilozofické konverzaci, téměř jako by se setkali v hostinci. Jazykově hra jiskří dvojsmysly (např. Kristus si stěžuje, jak trpěl, až myslel, že se z toho zjeví). Ježíš se svoji asistentkou tedy představuje jakousi přijímací komisi do nebe a hovoří se všemi zúčastněnými, Hitler s Čikatovem si krátí čas partií šachu, postupně odhalujeme minulost postav, které se vyzpovídávají ze svých činů a všechny čekají, jak o jejich dalším osudu Ježíš rozhodne. Hitler je nakonec poslán zpátky na Zemi, vlastně do opravdového očistce, aby znovu narozen odčinil svoje hříchy. To však čeká i ostatní...

"Podnebí se odehrává ve zvláštním meziprostoru a mezičase, kde se setkávají osoby a osudy, které by se jinak potkat nemohly. Tak například Ježíš Kristus, Adolf Hitler, kanibal Čikatov nebo žena, která byla mužem. To přináší mnoho zvláštních, překvapivých až šokujících momentů," přibližuje inscenaci autor scénáře Kašparovský. 

Přístupné 15+

Premiéra květen 2022